Haberdashers Federation

Governor Biographies

On this page you will find the following information on our current governors:

  • The type of governor that they are (e.g. Nominated Director, Co-opted, Local Parent)

  • What committee(s) they sit on

  • The date they were appointed

  • Who they were appointed by

  • The position that they hold within the committee (e.g. Chairman)

All governors, except the CEO, serve a four year term of office (unless stated otherwise) and have voting rights within their committees as set out in the Trust Articles of Association.

Trust Board Director Biographies 

 

  • Nicholas Scarles
    Member and Nominated Director
  • Simon Lough
    Member and Temple Grove Trust Director
  • John Fernau
    Nominated Director
  • Anthony Cann
    Nominated Director
  • William Macpherson
    Co-opted Director
  • Jan Shadick
    CEO of the Trust
  • Dame Sue John
    Co-opted Director
  • Rupert McNeil
    Nominated Director
  • Ade Adetosoye OBE
    Nominated Director
  • Oliver Harrison
    Nominated Director
  • Adam Glossop
    Co-Opted Director
  • Sally Dyson
    Nominated Director
  • John Shuffrey
    Co-Opted Director

Independent co-opted Governors to the People Committee, Standards Committee, Finance Committee and Audit & Risk Committee

 

  • Ludo Hashemi
    Co-opted Governor
  • Mark Cornelius
    Co-opted Governor
  • Chris Achiampong
    Co-opted Governor

Borough Academy Local Governing Board

 

  • Anthony Cann
    Chair
  • Cassandra Buchanan
    Co-opted Local Governor
  • Fiona Hurst
    Co-opted Local Governor
  • Hugh Gammell
    Co-opted Local Governor
  • Joshua Rosen
    Co-opted Local Governor
  • Mike Stevenson
    Elected Parent Governor
  • Paola Wilson
    Co-opted Local Governor

Crayford Primary Local Governing Board 

 

 

 

  Crayford Academy Local Governing Board

 

 

  • Emma Bryan
    Chair
  • Evelyn Guest
    Co-opted Local Governor
  • Laurence Thackwray
    Co-opted Governor
  • Linda Wake
    Elected Parent Governor
  • Richard Northcott
    Co-opted Local Governor
  • Rizwaan Hanid
    Co-Opted Local Governor
  • John Fernau
    Nominated Director

  Hatcham Primary Local Governing Body 

  

 

Hatcham Free School Local Governing Board

 

  • Jean Taylor
    Chair
  • Nick Jenkins
    Co-opted Governor
  • Simone Ross-Robinson
    Elected Parent Governor
  • Clare Cheeseman
    Co-opted Governor
  • Sophia Egbagbe
    Co-opted Governor
  • Stephen O'Grady
    Co-opted Governor
  • Monique Bertrand
    Co-opted Governor
  • Charlotte Mackechnie
    Co-opted Governor

Hatcham College Local Governing Board

 

 

  • Sir Robin Bosher
    Chair
  • Joanna Abeyie
    Co-opted Governor
  • Zinat Fatama
    Elected Parent Governor
  • Sarah Mitchell
    Co-opted Governor
  • Iain Hollingshead
    Co-opted Governor
  • Taschan Anthrobus
    Co-opted Governor
  • Clover Hibbert
    Co-opted Governor

 Knights Primary Local Governing Board

 

  • Simon Masterson
    Chair
  • Ben Bryant
    Co-opted Governor
  • Natalie Wilson
    Co-opted Governor
  • Sabrina Warren
    Elected Parent Governor
  • Seamus Gibbons
    Co-opted Governor
  • Simon Lough
    Co-opted Governor
  • Stephanie Carr
    Elected Parent Governor
  • Ugo Ikokwu
    Co-opted Governor

 Knights Academy Local Governing Board

 

 

  • Simon Lough
    Chair
  • Natalie Wilson
    Co-opted Local Governor
  • Simon Masterson
    Co-opted Local Governor
  • Louis Powell
    Co-opted Local Governor
  • Ugo Ikokwu
    Co-opted Local Governor
  • Frank Ansah
    Elected Parent Governor
  • Isabel Evans
    Co-opted Governor
  • Ade Adetosoye
    Nominated Director
  • Merlinda Harry
    Elected Parent Governor

 Slade Green Primary Local Governing Board

 

  • Helen Hutton
    Chair
  • Oboshie Torgbor-Gidzi
    Elected Parent Governor
  • Pauline Tomlin
    Co-opted Governor
  • Evelyn Guest
    Co-opted Governor
  • Antoinette Collison
    Co-opted Governor
  • Abdoul Wane
    Elected Parent Governor

 Members

Our Members are as follows.  Their relevant business and pecuniary interests are listed within the Register of Interests document.  Members who served in the last 12 months but have resigned are included in the table at the bottom. 

Name Date of appointment

Date stepped down 

(If applicable)

The Haberdashers' Company 08.10.19
Nicholas Scarles 02.07.18  
Richard Glover  02.07.18  
Simon Lough 16.12.19
Arabella Gonzalez 29.09.21
Angus Watson OBE 15.06.21  
Andy Chambers 12.07.19 17.02.21